Home Támasz és Ellenállás

Támasz és Ellenállás

by Balaxi

Amikor technikai elemzés a téma, van pár koncepció, mint például a támasz és ellenállás, amely felettébb fontos. Mióta a technikai elemzés elengedhetetlen ahhoz, hogy sikeres Forex kereskedőkké váljunk, aligha kell említenünk, hogy aki hosszú távú karriert szeretne építeni a devizapiacokon, kénytelen lesz a támasz és ellenállás fogalmával közelebbről megismerkedni. Ennek érdekében segítünk e cikkel fényt deríteni e két alapvető technikai fogalomra. Más szavakkal, ez a cikk megpróbálja elmagyarázni hogy mit jelent a támasz és az ellenállás, hogy miért fontosak és más lényeges tulajdonságaikat.

Támasz és Ellenállás 101: Mit jelentenek?

ellenallas, támasz és ellenállásElőször is ne lepjen meg senkit a tény, hogy a támasz és az ellenállás a különböző hírforrásokban másképp van interpretálva: a téma sokkal egyszerűbb mint ahogy elsőre tűnik. Például, bármely tapasztalt kereskedő kitalálta már, hogy bizonyos pénzügyi instrumentumok árát csak annyira lehet egy irányban eltolni, amennyire a piac folyamatok azt engedik. Ha egy eszköz ára ellenállásba ütközik egy bizonyos árszint áttörésekor, és úgy tűnik, hogy nem lesz képes azt áttörni, akkor ez az árszínvonal feltehetőleg egy ellenállás szint. Vagy, ha nem tud egy bizonyos szint alá zuhanni, akkor beszélünk támasz szintről. Amikor chartokat elemzünk, a támasz és ellenállást gyakran padlónak és plafonnak is nevezik azért, mert ez az a szint, amely szint fölé vagy alá az ár nem megy. Megjegyzendő, hogy ezek a szabályok nem kőbe vésett szabályok és a piac sokszor meghazudtolja e szabályokat – néha. Érdemes inkább a támasz és ellenállás szinteket a piaci kondíciókhoz igazítani.

A támasz és ellenállás szintek piaci események következtében történő elmozdulásainak pontos azonosítása az, amely megkülönbözteti a kereskedőt a kuruzslótól. Például, ha egy kereskedő sikeresen tudja azonosítani egy befektetési eszköz támaszát, akkor a kereskedő számára szintén nyilvánvaló, hogy nagyon olcsó áron tud eszközt venni, azelőtt, mielőtt az ár újra elkezdene emelkedni, amit majd szép profittal továbbad. A technika mögötti rendszer más kereskedőket is érint, mivel logikusan élnek a lehetőséggel és elkezdenek long (vételi) pozíciókat felvenni, ami árfelhajtó hatással lesz az eszköz árára. Természetesen, a támasz és ellenállás az érme két oldalát jelenti és a szisztéma fordítottan igaz a támasz szintekre is. Más szóval, azok a helyesen azonosított árszintek, ahol a befektetési eszköz ára ellenállásba ütközik és nem tud tovább emelkedni, a kereskedőnek olyan előnyös pozíció nyitási lehetőséget kínál, hogy short (eladási) ügylettel maximális profitra képes szert tenni. A procedúra tulajdonképpen ugyanaz, csak megfordított felállásban.

Támasz és ellenállás: Trend és trendvonalak

trendvonal, támasz és ellenállásMielőtt belefogunk a pénzügyi trendek átbeszélésébe, nem árt tudni, amit már előzőleg említettünk, hogy ezen definíciók nem kőbe vésett kinyilatkoztatások. A támasz és ellenállási szintek változnak idővel, és teljes mértékben az általános piaci trendektől függ. A trendek és trendvonalak ugyanolyan fontosak, mint a támasz és ellenállás szintek, különösen azon kereskedőknek, akik most kezdtek el ismerkedni a devizapiacokkal. Ahogy a piacok emelkedő tendenciát kezdenek mutatni, az ellenállás szinteket egyre nehezebb áttörni, mivel a kereskedők felhagynak lassan a vásárlással és az ár lassan visszatér a régi szintre. Ezt a „plató” hatást másutt magyarázzuk el részletesen, jelen cikkünkben annyit érdemes tudni, hogy az árak viszonylag keveset vagy egyáltalán nem mozdulnak el, mielőtt az új ellenállás szint ki nem körvonalazódik és végbemegy a piaci stabilizálóció. Meg se kell említenünk, hogy a támasz szintek ugyanígy működnek, azon különbséggel, hogy az árak a folyamat során csökkennek emelkedés helyett. Az aktuális ár egyre közelebb kerül a támasz szinthez és a short pozíciók többségbe kerülnek, mivel a piaci várakozás, hogy az ár vissza fog térni a régi szintre. Amikor egy charton követjük figyelemmel a jelenséget, az ár az ellenállási/támasz szint minimumán/maximumán tanyázik és ezen csúcsok szakasza adja a trendvonalat és mint általános indikátor kerül értelmezésre annak érdekében, hogy a kereskedő képes legyen eldönteni, hogy az ár emelkedni vagy csökkenni fog. A tárgyilagosságuk és pontosságuk ellenére, a tény, hogy a trendvonalak használata napjainkra így elterjedt sokszor problémákhoz vezet akkor, ha a kereskedők túlságosan hagyatkoznak ügyleteik során e típusú technikai elemzési eszközökre.

Támasz és ellenállás: A kerek számok varázsa

Lehet csupán pszichológiai hatás, de mikor az ár kerek számot vesz fel, nehezére esik onnan elmozdulni. Statisztikailag, a legtöbb kereskedő kerek számok környéken kezd el venni vagy eladni, és ez befolyásolja a támasz és ellenállás szintek értékét. A kereskedők stop ügyleteket és célárakat 40$ -on adnak meg, sem mint 39$ vagy 41$ dolláron, pontos az előzőleg említett pszichológiai hatás miatt és a kerek számok ezáltal hatékony árdugót képeznek. Ez nem objektív körülmény eredménye, de lehet rá stratégiát építeni, ahogy más trendekhez hasonlóan, legalábbis egy darabig. Más szavakkal, mikor egy eszköz ára kerek számok közelébe ér, egy darabig elidőzik a szinten mielőtt folytatja mozgását a kijelölt trend mentén (vagy megfordul).

Támasz és ellenállás indikátorok

A megfelelő eszközök megtalálása, a támasz és ellenállás szintek azonosításához a kereskedőket gyakran különböző technikai megoldások kipróbálására ösztökéli. Az egyik legszélesebb körben elterjedt ilyen eszköz a mozgóátlag. A mozgóátlag állandóan változik a piaci körülményekhez igazodva és hatékonyan használható a jövőbeli események előrejelzésére, habár nem mindig jelent 100% -os sikert használatuk. A megfelelő időperiódus és időzítés megadása kulcsfontosságú miközben a mozgóátlag technikai eszközét használjuk. További eszközök, amelyek hasznosak támasz és ellenállási szintek azonosításához a Fibonacci szintek és egyéb matematikai képletek. Ugyanakkor, ahogy párszor cikkünkben már említettük, itt sincs 100% -ban biztos megoldás.

Néhány hasznos link:

Leave a Comment